
Noc Muzeów 2026
Za nami prawdziwie ODLOTOWA Noc Muzeów 2026. Dziękujemy za liczny udział.








Dzień Strażaka
Z okazji Dnia Strażaka składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim dzielnym strażakom.
Dziękujemy za Waszą służbę, pomoc i wsparcie.

Czterdziestolatek oderwał się od ziemi
Za nami widowiskowa akcja transportu samolotu Su-22 z Sosnowca na teren ekspozycji Muzeum Techniki Militarnej w Zbrosławicach. To wspólne dzieło zaczęło się kilka lat temu od współpracy z Politechnika Śląska oraz Garnizon Górnośląski. Pierwszym eksponatem był nasz ratowniczy Mi-2 Plus, teraz dołączył do niego Su-22.

Teraz, razem ratujemy zabytki techniki, tworząc unikatowy zbiór kilkuset pojazdów: ratowniczych, policyjnych i wojskowych oraz niezwykłą kolekcję lotniczą w ramach projektów Muzeum Polskich Śmigłowców oraz Muzeum Polskiego Lotnictwa.

Dziękujemy za specjalistyczne wsparcie firmie dźwigowej Antoszczyk oraz pasjonatom z Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Przed nami prace przygotowawcze do prezentacji tej niezwykłej maszyny na ekspozycji. Poszukujemy też do niej elementów brakującego wyposażenia i uzbrojenia. Za wszelką pomoc z góry dziękujemy i zachęcamy do wsparcia naszych działań.

Przygotowanie samolotu Su-22 do transportu
Zakończyły się prace przygotowawcze do transportu samolotu.

Su-22 to największy, jak na razie oczywiście, eksponat lotniczy w naszych zbiorach. Żeby przemieścić go z obecnego postoju w Sosnowcu na teren naszej wystawy w Zbrosławicach jest zaangażowany cały „sztab” ludzi o ogromnej wiedzy i doświadczeniu w eksploatacji… Su-22.

To niezwykle ważne, ponieważ sprzęt lotniczy wymaga odpowiednich narzędzi oraz specjalistycznego wyposażenia.

Nasz egzemplarz jest bardzo dobrze zachowany, choć brakuje kilku elementów. Jeśli możecie pomóc przy renowacji tego niezwykłego samolotu prosimy o kontakt.

Poszukujemy m.in. wodzidła (holu), fotela pilota oraz elementów dodatkowych, jak: zbiorniki paliwa oraz uzbrojenie.

Zmarł Tadeusz Surdy
Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Surdego – ojca Grzegorza Surdego, Dyrektora Muzeum Ratownictwa w Krakowie i Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Małopolska.
Wieczny Odpoczynek racz Mu dać, Panie…
Składamy wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim zmarłego.

Transport Su-22 do muzeum
Z przyczyn od nas niezależnych transport samolotu Su-22 „3306” na ekspozycję w Zbrosławicach został przesunięty na najbliższy weekend.
Aktualnie trwają prace przygotowawcze do tej skomplikowanej operacji logistycznej. Prowadzą je specjaliści techniki lotniczej, jest również zaangażowany ciężki sprzęt.
Media zainteresowane relacją tego niezwykłego wydarzenia prosimy o kontakt telefoniczny (668-352-652).

1,5 % podatku dla Muzeum Ratownictwa
Drodzy przyjaciele muzeum, odpowiadając na Wasze zapytania i deklaracje chęci pomocy w postaci przekazania 1,5% podatku informujemy, że w tym roku jest to niemożliwe.
Aktualnie jesteśmy na finiszu uzyskiwania dla Fundacji statusu OPP, ale jest mało prawdopodobne dopełnienie tej procedury do końca kwietnia bieżącego roku.
Będziemy na bieżąco informować o takiej możliwości, a wszelkie próby podszywania się pod naszą działalność i chęć uzyskania wpłat czy odliczeń prosimy nam zgłaszać.
Przypominamy również, że od 2025 roku Muzeum Ratownictwa w Krakowie prowadzi Śląska Fundacja Pasjonatów Techniki Militarnej „Garnizon Górnośląski” z siedzibą w Tarnowskich Górach.

Samolot Su-22 w naszym muzeum
Nasze muzeum wzbogaciło się o niezwykły samolot, legendę polskiego lotnictwa – Su-22. Jest to dar Politechniki Śląskiej, z którą współpracujemy od kilku lat na płaszczyźnie edukacji lotniczej.
Nasza praca oraz pasja ma szeroki aspekt naukowy i pozwala kolejnym pokoleniom zapoznać się z historią lotnictwa, ratownictwa i wojskowości.
Legendarny radziecki samolot wojskowy o zmiennej geometrii skrzydeł, eksportowa wersja Su-17. Użytkowany w Polsce w latach 1984-2025. 110 maszyn polskich maszyn była największa w dawnym Układzie Warszawskim. Z końcem 2025 roku 21. Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie wycofała ostatnie egzemplarze Su-22.
Pozyskany egzemplarz Su-22M4 nosi numer 3306 i został wyprodukowany 1 marca 1986 roku. W latach 1986-1999 służył w 3 eskadrze 7 Pułku Lotnictwa Bombowo-Rozpoznawczego w Powidzu. Następnie kolejno służył w 6, 7, 8 i 40 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego (2000-2010), a także w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie (2010-2011).

Między rokiem 1996, a czerwcem 1997 roku Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 przeprowadziły jego remont główny. Samolot był w grupie pierwszych Su-22 przystosowanych do przenoszenia zasobnika KKR-1T.
Jest to jedna z dwóch flagowych maszyn 7 Pułku Lotnictwa Bombowo-Rozpoznawczego w Powidzu, która brała udział w prestiżowych ćwiczeniach DOL 1998, DOL 2000, ZLOT 1996 oraz ZLOT 2007.
Pozyskanie tego samolotu zainicjowało uruchomienie projektu pn. Muzeum Polskiego Lotnictwa. W jego ramach chcemy pokazać przekrój najciekawszych maszyn wojskowych i cywilnych używanych w lotnictwie naszego kraju.
Zdjęcia archiwalne Robert Nowicki.

Rozwijamy współpracę z Politechniką Śląską
Już niebawem zaprezentujemy kolejny eksponat przekazany do naszych zbiorów przez władze Politechniki Śląskiej.
Jest to efekt współpracy, szczególnie na płaszczyźnie edukacji lotniczej. W zeszłym roku naszą wystawę odwiedzili studenci z Wydziału MT, kierunek inżynieria lotnicza i kosmiczna.
Jesteśmy dumni, że nasza praca oraz pasja daje również ważny aspekt naukowy i edukacyjny, szczególnie dla przyszłych pokoleń polskich inżynierów.

Jubileusz 135-lecia pogotowia ratunkowego w Krakowie – poszukujemy archiwalnych zdjęć
Zwracamy się z prośbą o udostępnienie zdjęć z archiwów rodzinnych, zarówno pracowników pogotowia, jak i wszelkich pasjonatów fotografii.

Interesują nad zdjęcia, na których widoczna jest praca pogotowia, samochody, ludzie, sprzęt latający – w Krakowie i okolicach.


Na przestrzeni lat zarówno sprzęt i pracownicy tworzy spójny system pomocy bliźniemu w następujących organizacjach: Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Krakowie, Stacja Pogotowia Ratunkowego miasta Krakowa, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Zespół Opieki Doraźnej w Nowej Hucie, Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego w Krakowie i Zespół Lotnictwa Sanitarnego w Balicach.

Zebrane materiały posłużą do opracowania okolicznościowej wystawy oraz pamiątkowego albumu.
