Śmigłowiec Mi-2 SP-ZXU

Legendarny „Ratownik 6” uratowany i odrestaurowany

Śmigłowiec wyprodukowano w zakładzie WSK PZL-Świdnik w 1978 roku z numerem seryjnym 515832108. Otrzymał też rejestrację SP-ZXU.

Służył w Zespole Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie, gdzie dyżurował zarówno w Krakowie, jak i w Zakopanem. Od 1997 roku był też flagowym śmigłowcem krakowskiego Lotniczego Zespołu Reanimacyjnego.

Po 2000 roku trafił wraz z innymi maszynami Mi-2 do Lotniczego Pogotowia Ratunkowe, gdzie w 2003 roku podjęto decyzję o modernizacji do standardu Plus. Podniesiono moc jego silników, zamontowano kompozytowe łopaty wirnika, a także przemalowano w ratownicze barwy LPR.

Po wycofaniu ze służby w LPR pozyskał go Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, jako stanowisko laboratoryjne.

W 2020 roku władze Uczelni przekazały ten wyjątkowy egzemplarz do zbiorów naszego muzeum, gdzie w 2021 roku został odrestaurowany w ramach projektu współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego.

Obecnie można go oglądać na wystawie w Tomaszowicach k. Krakowa, gdzie przetransportowali go nasi przyjaciele z Muzeum Techniki Militarnej w Zbrosławicach.