Renowacja karetki Ford Econoline Ambulance
Zakończyliśmy kolejny etap renowacji unikatowej karetki amerykańskiej produkcji – Forda Econoline. Ten wyjątkowy pojazd trafił do Polski, jako dar Polonii. Używany przez pogotowie ratunkowe, a następnie Ochotniczą Straż Pożarną.
Przeprowadzone prace są efektem dobrej współpracy pasjonatów i miłośników zabytków techniki. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę prezesa Krakowskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Techniki.
Legenda amerykańskich szos otrzymała oryginalne „karetkowe” malowanie. Przy okazji poszukujemy oryginalnego mocowania noszy Ferno.
Karetka Szpitala Bonifratrów w Krakowie.
Kilka podobnych pojazdów trafiło do Polski w latach 1990-tych i z powodzeniem służyły w stacjach pogotowia oraz szpitalach. Dwie karetki Ford Econoline, w zabudowie kontenerowej, miała na wyposażeniu Państwowa Straż Pożarna.
W zbiorach naszego muzeum mamy też jeszcze starszą wersję amerykańskiego Forda, który czeka na Wasze wsparcie.
Pojazd wymaga szerszego zakresu pracy, w tym mechanicznych. Służył niegdyś mieszkańcom Wrocławia, będąc jedną z bardziej egzotycznych karetek na stanie WKTS Wrocław. Chętnych wspomóc reanimację prosimy o kontakt: muzeum.ratownictwa.kontakt@gmail.com.
Aktywny koniec lata z Muzeum Ratownictwa w Krakowie
Na koniec tegorocznego lata, w ramach promocji naszych działań i historii ratownictwa, wzięliśmy udział w kilku wydarzeniach w stolicy Małopolski i okolicach.
Nasze stoiska zaprezentowaliśmy m.in. podczas Pikniku Płaszowskiego, dożynek na krakowskich Rybitwach, Dniu Działkowca w Dębnikach i uroczystości odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa w Morawicy. To doskonała okazja do międzypokoleniowych spotkań i rozmów.
Natomiast dzięki współpracy z Dworem w Tomaszowicach naszą wystawę lotniczą odwiedziła grupa pasjonatów m.in. z Bydgoszczy i Mazowsza.
Szczególnie ważne było dla nich historia i okoliczności katastrofy „Sokoła” w Dolinie Olczyskiej, z którą zapoznali się na naszej okolicznościowej wystawie.
Zlot Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Małopolski
Z okazji Wojewódzkiego Zlotu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Małopolskiego przygotowaliśmy jedno ze stanowisk na krakowskich Plantach.
To bardzo cenna inicjatywa, aby zachęcić najmłodsze pokolenie do działalności społecznej i samarytańskiej pomocy bliźniemu.
Nasi przyjaciele ze Zbrosławic pobili Rekord Guinnessa
Serdecznie gratulujemy naszym przyjaciołom ze Śląskiej Fundacji Pasjonatów Techniki Militarnej Garnizon Górnośląski pobicia niesamowitego rekordu. Swoim czołgiem T-55 rozjechali aż 102 samochody.
Tym samym największy na świecie Tank Crash zakończył się sukcesem.
Święto Lotnictwa Polskiego
Składamy najserdeczniejsze życzenia lotnikom z okazji Waszego święta.
Przy okazji zapraszamy do odwiedzenia naszych wystaw o tematyce lotniczej oraz współpracy przy pozyskiwaniu i renowacji eksponatów.
Star 266 na wystawie w Alwerni
Kolejny z naszych eksponatów – Star 266 pojawi się niebawem na wystawie w Małopolskim Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Dołączy on do prezentowanych już wcześniej pojazdów: Toyota Hiace, Polonez i Żuk A15.
Star 266 przejdzie wcześniej niezbędne prace renowacyjne, aby godnie reprezentować zbiory Muzeum Ratownictwa w Krakowie oraz trud społecznej pracy nas – muzealników przy zachowaniu historii i dziedzictwa ratownictwa w Małopolsce.
Dzięki naszym eksponatów wystawa zyska cenne eksponaty, by jeszcze lepiej pokazać historię pożarnictwa w naszym regionie. Nasze zbiory liczą blisko 130 pojazdów ratowniczych, co czyni je jedynymi z największych w Europie.
Symboliczne otwarcie wystawy w 30. rocznicę katastrofy „Sokoła”
11 sierpnia w Tomaszowicach k. Krakowa otworzyliśmy symbolicznie rocznicową wystawę. Obecny był m.in. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, rodziny pilotów – Anna Rybicka wraz z synem Zbigniewem oraz kapitan Józef Wójtowicz – wujek Bogusława Arendarczyka, przedstawiciele dawnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie, lotnictwa Policji, ratownicy górscy i zaproszeni goście.
Zaprezentowaliśmy zebrane archiwalne fotografie, elementy rozbitej w Tatrach maszyny oraz śmigłowiec ratowniczy „Sokół” – jedyny w zbiorach polskich muzeów.
Fot. UMWM i MR.
Śmigłowiec Borewicza w zbiorach naszego muzeum
Jednym z najciekawszych i najbardziej medialnych w historii śmigłowców Mi-2 jest egzemplarz z numerem fabrycznym 514522115. Był on wykorzystywany przez słynny 103 Pułk Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych w Warszawie.
Brał udział w zabezpieczeniu wielu najważniejszych wydarzeń, w tym wizyt do Polski Papieża Jana Pawła II.
Bronisław Cieślak – filmowy Borewicz przy Mi-2
Wyprodukowano go w 1975 i jako jeden z dwóch Mi-2 nosił barwy Milicji Obywatelskiej. Jego najsłynniejsze role to te filmowe – z serialu „07 Zgłoś się” i „Zamknąć za sobą drzwi”.
Śmigłowiec był zarejestrowany i oznakowany jako wojskowy: najpierw z numerem bocznych 452, a następnie 4522. Po rozwiązaniu 103 PL MSWiA został przekazany do Lotnictwa Straży Granicznej. Później trafił na poligon, gdzie służył do ćwiczeń dla różnych służb.
Do naszych zbiorów trafił dzięki decyzji Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
Śmigłowiec w obecnym stanie wymaga prac renowacyjnych, aby przywrócić mu oryginalny wygląd. Zwracamy się o wsparcie rzeczowe tego dzieła w postaci brakujących elementów, wyposażenia, czy farb.
(Kadry z filmu „07 zgłoś się” z udziałem śmigłowca Mi-2 – reż. Krzysztof Szmagier / Produkcja: Studio Filmowe „Kadr”)
Muzealny „Sokół” odzyskał blask dzięki Krygol Auto SPA z Płocka
Specjaliści z firmy Krygol odrestaurowali powłokę lakierniczą naszego muzealnego śmigłowca PZL W-3AS Sokół.
Nasz „kanarek” poprzez wieloletnią służbę ratowniczą w upalnej Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich stracił oryginalny fabryczny błysk.
Efekt prac jest imponujący, a to wszystko dzięki pasji i pełnemu profesjonalizmowi ekspertów z firmy Krygol. Wcześniej podobne prace wykonali na Sokołach TOPR-u oraz lotnictwa policji.
Serdecznie dziękujemy i gorąco polecamy!!!
Wystawa na rynku w Wadowicach
Z okazji jubileuszu 15-lecia Grupy Medycznej OSP Wadowice zorganizowaliśmy wystawę zabytkowych karetek i sprzętu na rynku w Wadowicach.
Zaprezentowaliśmy unikatowe małopolskie ambulanse przekazane przez Szpital Powiatowy w Limanowej, czyli Żuka i terenową karetką na bazie Gazelle, z andrychowskim silnikiem diesla.
Swoje pojazdy pokazała też Grupa Medyczna z Wadowic oraz Wojsko Polskie.
90-lecie OSP Wróżenice
Z okazji pięknego jubileuszu 90-lecie OSP Wróżenice zaprezentowaliśmy pojazdy pożarnicze marki FSO.
Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Z okazji jubileuszu przekazaliśmy druhom z Wróżenic pamiątkowy strażacki toporek.
Śmigłowiec Mi-2 SP-SFW w pełni wyposażony
Dzięki wsparciu pasjonatów i druha z OSP w Tomaszowicach zakończyliśmy montaż śmigłowca PZL Mi-2 SP-SFW. Maszyna zyskała łopaty wirnika nośnego oraz kompletne wyposażenie.
Śmigłowiec został przekazany do zbiorów naszego muzeum przez Fundację KGHM Polska Miedź z Lubina. Jest to wersja wielozadaniowa używana m.in. do zabezpieczenia zbiornika w Rudnej.
Egzemplarz o numerze seryjnym 5311149108 został wyprodukowany w 1998 roku na specjalne zamówienie firmy Pol-Miedź Trans z Lubina.
Unikatowego Mi-2 wraz z innymi maszynami można zobaczyć na ekspozycji lotniczej w Tomaszowicach k. Krakowa, w ramach projektu pn. Muzeum Polskich Śmigłowców.
Renowacja kolejnych ambulansów z naszych zbiorów
Nasze zabytkowe karetki: FSO 125p i FSO Polonez Cargo trafiły pod opiekę fachowców z SP ZOZ RPR w Sosnowcu. Niebawem przejdą niezbędne prace renowacyjne i jeszcze w tym roku trafią na naszą wspólną ekspozycję.
Pojazdy dołączą do obecnie eksponowanej w Sosnowcu sanitarnej Nysy 522S.
Niebawem następne pojazdy ratownicze odzyskają dawny blask dzięki współpracy z kolejnymi placówkami pogotowia ratunkowego, o czym będziemy informować.
„Lato nad Bagrami”
W ramach promocji naszych działań i historii ratownictwa w Krakowie wzięliśmy udział w pikniku pn. „Lato nad Bagrami”.
Imprezę zorganizowało Centrum Kultury Podgórza. Na wystawie zaprezentowaliśmy strażackiego Poloneza i kartkę Żuk.
Swoje stoisko zaprezentowaliśmy również na pikniku w Parafii Jana Chrzciciela w Krakowie.
Sezon wakacyjny to doskonała okazja, by zaprezentować szerszej publiczności nasze osiągnięcia. Cieszy nas szczególnie zawsze wysoka frekwencja i duże zainteresowanie zwiedzających.
Święto Małopolski 2024
Za nami kolejna odsłona Święta Małopolski. W tym roku przygotowaliśmy stoisko historyczno-edukacyjne – w ramach Stefy Małopolskich Tradycji, na którym zaprezentowaliśmy „Papieskiego” UAZa oraz unikatową karetkę Żuk.
Naszą wystawę odwiedził m.in. wicemarszałek Łukasz Smółka oraz liczni przybyli goście w każdym wieku.
Dzień Mieszkańca w Dębnikach
Na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie wzięliśmy udział w tegorocznej edycji Dnia Mieszkańca.
Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy zabytkowego pojazdu ratowniczego FSO Polonez oraz sprzętu ratowniczego z naszych zbiorów.
Była to też okazja do międzypokoleniowych działań edukacyjnych z zakresu historii ratownictwa oraz barw narodowych używanych przez służby.
Piknikowy maj z Muzeum Ratownictwa w Krakowie
Maj to czas pikników, zatem i my postanowiliśmy przybliżyć naszą działalność i wybrane muzealne eksponaty mieszkańcom Krakowa.
Odwiedziliśmy m.in. Osiedle Kabel, gdzie zorganizowano III Piknik Sąsiedzki. Była to okazja do międzypokoleniowego spotkania seniorów z najmłodszymi. Piknik został zorganizowany ze środków Rady Dzielnicy XIII Podgórze, ze wsparciem partnerów: Spółdzielni Mieszkaniowej Kabel, Fundacji Wszyscy Obecni, Krakowskiej Pracowni Wizerunku oraz naszego muzeum.
Natomiast nasza wizyta na Pikniku Integracyjnym zorganizowanym w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej w Krakowie sprawiła wiele radości jego podopiecznym.
Byliśmy też gościem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Krakowie, gdzie zaprezentowaliśmy naszą działalność podczas Dnia Otwartego placówki.
Zapraszamy na wystawę pt. „Emeryci pożarnictwa na straży historii zawodu”
Wystawę zorganizował Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Krakowie oraz Koło Emerytów Krakowskiej Straży Pożarnej przy współpracy z naszym muzeum.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. unikatową kolekcję strażackich hełmów, medali, zdjęć oraz nasze pojazdy i sprzęt m.in. historyczne zwijadło na węże, FSO 125p i Żuka A15 „Smutka”.
Wstęp na wystawę jest wolny, a jest ona dostępna w maju i czerwcu 2024 roku w historycznym budynku krakowskiej straży pożarnej przy ul. Westerplatte 19.
Nasze pojazdy na wystawie w Małopolskim Muzeum Pożarnictwa
Dzięki dobrej współpracy z Muzeum Małopolski Zachodniej na wystawie Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni będą prezentowane pojazdy z naszych zbiorów.
Pierwszym z nich jest Toyota Hiace 4×4, niebawem dołączą kolejne pojazdy pożarnicze używane niegdyś w Małopolsce.
60-lecie OSP Przewóz w Krakowie
Za nami oficjalne obchody Ochotniczej Straży Pożarnej Przewóz w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczył Prezes OSP „Muzeum Ratownictwa” w Krakowie – Andrzej Radwan, który aktywnie pracował na rzecz reaktywacji i rozwoju tej jednostki.
Przy tej okazji oficjalnie otwarto też nowo wybudowaną remizę.
Jubileusz był również okazją do zaprezentowania pierwszego pożarniczego pojazdu OSP Przewóz – Toyoty Hiace 4×4, która obecnie znajduje się w zbiorach naszego muzeum.
Pogotowie w Sosnowcu z nowoczesną siedzibą
Za nami historyczny moment oficjalnego otwarcia jednego z najnowocześniejszych w Polsce obiektów dla ratowników medycznych. Załogi Pogotowia Ratunkowego z Sosnowca mają teraz do dyspozycji ekologiczny gmach z podziemnymi garażami, w których będzie stacjonowało 8 karetek.
W nowej siedzibie pogotowia będzie też miejsce na kilka odrestaurowanych ambulansów ze zbiorów naszego muzeum. Dzięki podpisanej niedawno umowie współpracy razem będziemy dbali o zachowanie historii i dziedzictwa ratownictwa w Polsce.
Wspólnie ratujemy zabytki techniki
Dzięki współpracy z Muzeum Techniki Militarnej w Zbrosławicach (woj. śląskie) i Muzeum Motoryzacji i Techniki w Kopaczy Kolonii (woj. mazowieckie) działamy wiele dobrego.
Razem tworzymy doskonałą synergię i ratujemy zabytki techniki. Dzięki współpracy pasjonatów do zbiorów muzealnych trafiają wyjątkowe eksponaty. Mają one też okazję pojawić się na planach polskich produkcji filmowych.
Wspólnie prowadzimy też szereg prac renowacyjnych i uzupełniających brakujące części i specjalistyczny sprzęt pojazdów i śmigłowców.
Wesołych Świąt Wielkanocnych
Zdrowych i radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzy zarząd i dyrekcja muzeum.
Umowa współpracy z Rejonowym Pogotowiem Ratunkowym w Sosnowcu
Miło nam poinformować o podpisaniu umowy współpracy z Rejonowym Pogotowiem Ratunkowym w Sosnowcu.
To efekt wieloletniej współpracy i zaangażowania dyrektora pogotowia w Sosnowcu prof. AŚ dr hab. Klaudiusza Nadolnego w pomoc dla naszego muzeum.
Dzięki podjętej oficjalnie współpracy będziemy razem pracować nad zachowaniem dla przyszłych pokoleń unikatowych karetek pogotowia, które odzyskają blask i znajdą miejsce na ekspozycji w nowej siedzibie placówki w Sosnowcu.
Umowę w imieniu Muzeum Ratownictwa w Krakowie umowę podpisał dyrektor Grzegorz Surdy oraz Jan Pieniążek, a w imieniu OSP „Muzeum Ratownictwa” w Krakowie prezes Andrzej Radwan.
Cieszy nas fakt, że pamięć o historii ratownictwa jest dzisiaj równie ważna, jak rozwój i nowoczesny sprzęt w służbie mieszkańców.
Nasza obecność na Śląsku to efekt wsparcia i długoletniej współpracy m.in. z czołowym producentem ambulansów – firmą Autoform z Sosnowca i oczywiście z Muzeum Techniki Militarnej w Zbrosławicach, gdzie tworzymy wyjątkową wystawę m.in. polskich śmigłowców.
Unikatowy Star 266 w muzeum
Do zbiorów naszego muzeum trafił Star 266 wraz z przyczepą. Pojazd jest darem Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Star 266 będzie ważnym elementem wystawy śmigłowców, które tworzymy wspólnie z Muzeum Techniki Militarnej w Zbrosławicach.
25 tys. odwiedzających naszą wystawę
W zeszłym roku (2023) naszą wystawę w Tomaszowicach k. Krakowa odwiedziło przeszło 25 tys. gości.
Można na niej zobaczyć legendy polskiej motoryzacji – Małopolskie Pojazdy Pożarnicze, a także śmigłowce – w tym jedynego „Sokoła” eksponowanego w polskich muzeach, który służył na Wyspach Kanaryjskich. Jest on darem producenta tych maszyn – PZL-Świdnik.
Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie historią ratownictwa i polskich śmigłowców.
Wystawa powstała dzięki ogromnej pracy pasjonatów. To również efekt współpracy z właścicielem i administracją Dworu w Tomaszowicach, za co serdecznie dziękujemy.
Rozwijamy projekt „Muzeum Polskich Śmigłowców”
Miniony rok upłynął pod znakiem unikalnych śmigłowców. Do naszych zbiorów trafiły aż 4 tego typu maszyny: 3 egzemplarze Mi-2 różnych wersji oraz W-3AS Sokół.
Ten ostatni jest jedynym Sokołem w zbiorach polskich muzeum, a wcześniej służył w służbach ratowniczych Wysp Kanaryjskich. Jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie.
Śmigłowce do naszych zbiorów przekazali: Fundacja KGHM Polska Miedź, PZL-Świdnik oraz Stowarzyszenie „Krok za krokiem” z Zamościa za co serdecznie dziękujemy.
Nowy rok rozpoczynamy od kolejnego Mi-2, tym razem prawdopodobnie najbardziej medialnego egzemplarza – szczegóły przedstawimy niebawem.
Planujemy też kolejne prace renowacyjne przy naszych maszynach, stąd apel o wsparcie rzeczowe i finansowe naszych projektów.
Projekt „Muzeum Polskich Śmigłowców” powstaje w ścisłej współpracy z Muzeum Techniki Militarnej. Maszyny można oglądać na naszych wystawach w Tomaszowicach (woj. małopolskie) i Zbrosławicach (woj. śląskie).