Śmigłowiec Mi-2 „Borewicz”

Śmigłowiec Borewicza w zbiorach naszego muzeum

Jednym z najciekawszych i najbardziej medialnych w historii śmigłowców Mi-2 jest egzemplarz z numerem fabrycznym 514522115. Był on wykorzystywany przez słynny 103 Pułk Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych w Warszawie.

Brał udział w zabezpieczeniu wielu najważniejszych wydarzeń, w tym wizyt do Polski Papieża Jana Pawła II.

Wyprodukowano go w 1975 i jako jeden z dwóch Mi-2 nosił barwy Milicji Obywatelskiej. Jego najsłynniejsze role to te filmowe – z serialu „07 Zgłoś się” i „Zamknąć za sobą drzwi”.

Śmigłowiec był zarejestrowany i oznakowany jako wojskowy: najpierw z numerem bocznych 452, a następnie 4522. Po rozwiązaniu 103 PL MSWiA został przekazany do Lotnictwa Straży Granicznej. Później trafił na poligon, gdzie służył do ćwiczeń dla różnych służb.

Do naszych zbiorów legendarny Mi-2 trafił dzięki decyzji Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Na miejsce ekspozycji przetransportowali go nasi przyjaciele z Muzeum Techniki Militarnej w Zbrosławicach.

Śmigłowiec w obecnym stanie wymaga prac renowacyjnych oraz doposażenia w brakujące elementy. Uratowaliśmy go od zapomnienia, teraz chcemy przywrócić mu dawny blask.

Dlatego zwracamy się o wsparcie rzeczowe tego dzieła w postaci brakujących elementów, wyposażenia, czy farb.

(Kadry z filmu „07 zgłoś się” z udziałem śmigłowca Mi-2 – reż. Krzysztof Szmagier / Produkcja: Studio Filmowe „Kadr”)