Aktualności 2023

Śmigłowiec Mi-2 od Stowarzyszenia „Krok za krokiem” z Zamościa

Do zbiorów naszego muzeum trafił kolejny legendarny śmigłowiec PZL Mi-2. Został przekazany przez Stowarzyszenie „Krok za krokiem” z Zamościa.

Maszyna odzyska dawny blask i trafi na ekspozycję w Zbrosławicach, w ramach projektu Muzeum Polskich Śmigłowców. Jest to wspólne dzieło z Muzeum Techniki Militarnej w Zbrosławicach.

Dziękujemy za pomoc w załadunku i obecność w Bondyrzu pracownikom stowarzyszenia, firmie Nizbud z Zamościa, właścicielom miejscowego tartaku i traktora oraz kapitanowi Edmundowi Barszczykowi.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu jest organizacją pozarządową działającą od 1990 roku, która zrzesza osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i przyjaciół.

Prowadzi unikalną w regionie Polski południowo-wschodniej profesjonalną działalność w zakresie zintegrowanej rehabilitacji, edukacji i wsparcia społecznego osób z niepełnosprawnością, a w szczególności mózgowym porażeniem dziecięcym.

Zgodnie z misją, tworzy kolejne brakujące elementy w systemie wsparcia w celu wyrównywania szans dzieci, młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnościami.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Pożarnicze Mercedes i Żuk – dar Gminy Zabierzów

Do naszych zbiorów trafiły legendarne pojazdy pożarnicze: Mercedes-Benz LF409 z 1980 roku oraz Żuk A15. Jest to dar podkrakowskiej Gminy Zabierzów dla naszej placówki, za co serdecznie dziękujemy.

Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego gmina, w miejsce przekazanych wozów, zakupiła na potrzeby OSP nowe pojazdy.

Święto Niepodległości z Mi-2

Tegoroczną gwiazdą obchodów Święta Niepodległości w Muzeum Techniki Wojskowej w Zbrosławicach był nasz wyjątkowo zasłużony dla historii polskich śmigłowców egzemplarz Mi-2 SP-SER.

Dzięki zaangażowaniu, pasji i pracy muzealników egzemplarz ten odzyskał dawny blask i już niedługo będzie w pełni kompletny.

Uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia i koncertu mogli zapoznać się z tą maszyną oraz zobaczyć też unikatowe pojazdy wojskowe i specjalistyczne ze zbiorów muzeum, w tym legendarny i w pełni sprawny czołg T-55.

Unikatowa naklejka ze śmigłowcem Mi-2

Do naszych zbiorów trafiła unikatowa naklejka z wizerunkiem śmigłowca Mi-2. W ten sposób ich producent, czyli PZL-Świdnik, promował wersję Agro na rynkach zagranicznych.

Naklejkę przekazała do naszego muzeum Pani Joanna ze Szczecina, za co serdecznie dziękujemy.

Niezwykła pamiątka PZL Sokół

Do naszych zbiorów trafił niezwykły proporczyk w wizerunkiem śmigłowca PZL Sokół. Został wykonany dla producenta tych naszych i widnieje na nim rysunek egzemplarza prototypowego SP-PSB.

Dziękujemy Pani Ewie z Lublina za przesłanie tej niezwykłej pamiątki związanej z produkcją polskich śmigłowców.

Zwracamy się o przekazywanie podobnych pamiątek, części, czy modeli śmigłowców, które będziemy pokazywać na naszych wystawach związanych z projektem pn. „Muzeum Polskich Śmigłowców”.

Unikatowe śmigłowce Mi-2 od Fundacji KGHM Polska Miedź

W zbiorze lotniczym posiadamy unikatowe śmigłowce Mi-2, które służyły w Zakładzie Hydrotechnicznym KGHM Polska Miedź. Jest to dar Fundacji KGHM Polska Miedź za co serdecznie dziękujemy!

Śmigłowce mają za sobą niesamowitą historię. Starszy z nich SP-SER, wyprodukowany w 1975 roku, służył pierwotnie w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Placówka zajmowała się m.in. badaniem specjalistycznych rozwiązań stosowanych później w seryjnej produkcji.

Drugi ze znakami SP-SFW jest jednym z najmłodszych śmigłowców Mi-2 wyprodukowanych kiedykolwiek (wyprodukowano go w 1998 roku), na specjalne zamówienie zakładu Pol-Miedź Trans w Lubinie. Miał na wyposażeniu m.in. zbiornik gaśniczy Bambi oraz szereg innego specjalistycznego wyposażenia.

Śmigłowce to element wystawy „95 lat lotnictwa sanitarnego w Małopolsce”, a prezentowana obecnie konfiguracja pasażerska maszyn ukazuje wersję jaka była również używana w lotnictwie sanitarnym podczas transportu pacjentów niewymagających pozycji leżącej.

O Muzeum Ratownictwa w Krakowie rozmawialiśmy w Sejmie RP

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Lotnictwa rozmawialiśmy o działalności naszego muzeum i planach rozwoju unikatowej ekspozycji lotniczej – realizacji projektu Muzeum Polskich Śmigłowców.

Na spotkaniu obecni byli parlamentarzyści, wiceminister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele Aeroklubu Polskiego oraz Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła.

Transmisja z obrad dostępna była online i mógł ją zobaczyć każdy, co było okazją do promocji naszego muzeum dla dużego spekturm odbiorców.

Dziękujemy za zaproszenie i wsparcie naszych działań Wicemarszałkowi Sejmu RP Ryszardowi Terleckiemu, przewodniczącemu Zespołu posłowi Zbigniewowi Dolacie oraz posłowi Fryderykowi Kapinosowi.