Śmigłowce polskiej produkcji na ekspozycji w Tomaszowicach k. Krakowa.
Ratowniczy PZL W3AS Sokół służący wcześniej m.in. na Wyspach Kanaryjskich.
Śmigłowce w służbie Polski
„Muzeum Polskich Śmigłowców” to projekt zebrania w jeden zbiór najciekawszych maszyn służących w polskim ratownictwie, służbach państwowych oraz dla krajowej gospodarki.
Sokół SP-SXZ na lądowisku w Zakopanem
Dotychczas pozyskaliśmy do zbiorów już 8 śmigłowców różnych typów i wersji. Wyprodukowano je w Polsce i były wykorzystywane m.in. w pogotowiu lotniczym, policji, ratownictwie górskim, wojsku, do gaszenia pożarów, w Instytucie Lotnictwa czy w KGHM Polska Miedź S.A.
Mi-2 SP-SER na wystawie w Zbrosławicach
Unikatowe śmigłowce z naszych zbiorów można oglądać na wystawach w Tomaszowicach k. Krakowa i w Zbrosławiach, gdzie wystawę tworzymy wspólnie z Muzeum Techniki Militarnej i Śląską Fundacją Pasjonatów Techniki Militarnej „Garnizon Górnośląski”.
Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu tego unikatowego zbioru producentów, podmioty użytkujące śmigłowce oraz ich pasjonatów.
Oprócz śmigłowców zbieramy też wszelkie pamiątki związane z ich produkcją i eksploatacją.
Trochę historii polskich śmigłowców zapisanej w obrazach:
Dzięki naszym staraniom zachowaliśmy dla przyszłych pokoleń te wyjątkowe maszyny, dzieło polskich inżynierów i rodzimego przemysłu, a także narzędzie pracy dla wybitnych pilotów, lotniczych mechaników i ratowników.