95 lat lotniczego pogotowia ratunkowego w Małopolsce

Wystawa „95 lat lotniczego pogotowia ratunkowego w Małopolsce”

Wystawa z 2022 roku była poświęcona wyjątkowej historii o lotnikach sanitarnych z Małopolski. Wstęp był wolny.

Ponad 4 tys. odwiedzających mogło zobaczyć m.in. śmigłowiec ratowniczy Mi-2 używany niegdyś w bazach w Krakowie i w Zakopanem oraz umundurowanie i wyposażenie LZR, LPR i TOPR.

Przedstawiliśmy wyjątkowe archiwalne fotografie obrazujące dzieje ratownictwa z powietrza, począwszy od 1927 roku po czasy nam współczesne.

Mamy nadzieję, że wystawa ożywiła również dawne wspomnienia i zabrała ponownie w sentymentalną podróż wszystkich tych, którzy nieśli pomoc potrzebującym z powietrza.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Marszałek Witold Kozłowski odwiedził naszą wystawę i wręczył Nagrodę Województwa Złoty Medal Polonia Minor dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

To wyjątkowe wyróżnienie odebrał dyrektor regionalny LPR Marek Maślanka. Obecni byli również zasłużeni lotnicy sanitarni.

Początki lotnictwa sanitarnego w Małopolsce.
Rozwój lotniczego pogotowia w latach 30.
Krakowskie lotnictwo sanitarne w PRL-u.
Współczesność LPR w Małopolsce.

Plansze wystawowe wykonała firma Light Kraków za co serdecznie dziękujemy.

Dla odwiedzających przygotowaliśmy wersję zimową śmigłowca Mi-2. Dzięki wsparciu firmy M-Air Poland z Choczni zamontowaliśmy zestaw specjalnych nart.

Opracowano je w PZL-Świdnik, aby maszyna mogła bezpiecznie wykonywać loty w warunkach zimowych.