60 lat śmigłowca ratowniczego w Tatrach

16 kwietnia 1963 roku wylądował w Tatrach pierwszy raz śmigłowiec sanitarny. Był to SM-1 (SP-SAE), którym z Krakowa przyleciał Tadeusz Augustyniak.

Maszyna zabrała poszkodowanego turystę z Doliny Pięciu Stawów do szpitala.

Nie obyło się bez przeszkód – śmigłowiec nie był wyposażony w narty na kołach i przed startem ratownicy musieli go odkopać.

Pierwsza tego typu akcja dała początek późniejszej aktywności ratownictwa z powietrza, bazy sezonowej śmigłowca, a następnie stałej, przy szpitalu w Zakopanem.

Śmigłowce ratownicze w Tatrach

Z okazji 60-lecia działalności ratownictwa z powietrza w Tatrach przygotowaliśmy zbiór archiwalnych fotografii.

Można na nich zobaczyć śmigłowce: SM-1, Mi-2 i PZL W3 Sokół wykonujące zadania ratownicze zarówno z bazy w Zakopanem, jak i z lotniska Kraków-Balice.

Przez 60 lat oprócz śmigłowców Zespołu Lotnictwa Sanitarnego z Krakowa i TOPR-u dyżurowały również śmigłowce fabryczne, wojskowe i policyjne wspierające działania ratowników.

Wśród „fabrycznych” Sokołów pojawiły się m.in. egzemplarze: prototypowy (SP-PSE) służący do testów w locie, wersja reanimacyjna „Religa” (SP-SUE/FXA) oraz demonstrator uzbrojenia (SP-SUW).

Pierwszy śmigłowiec Sokół w barwach Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowe – TOPR był wypożyczony przez producenta. Egzemplarz (SP-SUC) został ozdobiony napisem TOPR na osłonach silników, logo TOPR po bokach oraz niebieskimi krzyżami.

W 1992 roku na Równi Krupowej w Zakopanem odbyło się oficjalne przekazanie śmigłowca dla TOPR, Prezydenta reprezentował Mieczysław Wachowski. Z Równi Krupowej Sokół przewiózł Wachowskiego i innych vipów do schroniska w Dolinie Chochołowskiej, gdzie odbyło się zaprzysiężenie nowych ratowników i wielka impreza.

Następna maszyna, już fabrycznie nowa zakupiona na własność TOPR dzięki środkom z kancelarii Prezydenta RP, została przekazana na początku 1993 roku. Nadano jej znaki rejestracyjne SP-SXT oraz imię PINIO. Była użytkowana w latach 1993-1994.

Śmigłowiec w ramach stosownej umowy z Wojewódzką Kolumną Transportu Sanitarnego w Krakowie, był obsługiwany przez załogi Zespołu Lotnictwa Sanitarnego z podkrakowskich Balic. W Zakopanem stacjonował w sezonach letnim i zimowym, a w pozostałym czasie wykonywał loty sanitarne z Krakowa w różne części Polski.

W 1996 roku TOPR zakupił kolejny, tym razem używany egzemplarz Sokoła, który został przystosowany dla tatrzańskich ratowników. Podobnie jak w przypadku poprzednika za jego eksploatację odpowiadał ZSL Kraków, a od 2000 roku Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Po przeprowadzonym remoncie obsługiwał m.in. ostatnią pielgrzymkę do Polski Papieża Jana Pawła II w 2002 roku. Pozostał w służbie do 2003 roku.

Przez 60 lat lotniczej działalności zdarzały się też niestety różne incydenty i wypadki, w tym ten najtragiczniejszy – katastrofa „Sokoła” (SP-SXT) 11 sierpnia 1994 roku w Dolinie Olczyskiej. Zginęła załoga śmigłowca: piloci WKTS Kraków – Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki oraz ratownicy TOPR – Janusz Kubica i Stanisław Mateja Torbiarz.

29 stycznia 2003 roku w Murzasichlu na Podhalu lądował awaryjnie inny TOPR-wski „Sokół” (SP-SXZ). Maszyna lądowała ok. 20 metrów od najbliższych zabudowań, na szczęście nikomu nic się nie stało. https://www.ulc.gov.pl/_download/bezpieczenstow_lotow/stan_bezpieczenstwa/2003/05-Wypadki%20lotnicze%202003.pdf

Śmigłowiec nie nadawał się do dalszej eksploatacji, a uszkodzenia okazały się na tyle poważne, że zdecydowano się na odbudowę na bazie całkiem nowego kadłuba. Tak powstał w 2005 roku kolejny egzemplarz w barwach TOPR (SP-SXW) będący w ciągłej eksploatacji.

Natomiast uszkodzony kadłub został przekazany do zbiorów naszego muzeum, gdzie od kilku lat prowadzimy jego renowację i odbudowę.

Na naszej stałej wystawie w podkrakowskich Tomaszowicach prezentujemy też jeden ze śmigłowców Mi-2 (SP-ZXU), który od 1979 roku był obecny w zakopiańskiej bazie.

Już w połowie maja br., w związku z tym wyjątkowym jubileuszem, planujemy prezentację naszego najnowszego eksponatu lotniczego, którego obecność zmieniła oblicze ratownictwa w Tatrach.