50 lat śmigłowców Mi-2 w ratownictwie

Wystawa jubileuszowa 50 lat śmigłowców Mi-2 w ratownictwie

W 2021 roku przygotowaliśmy jubileuszową wystawę pn. „50 lat śmigłowców Mi-2 w ratownictwie”, która przybliżyła odwiedzającym historię tej lotniczej legendy.

Odwiedzający mogli zobaczyć odrestaurowany z tej okazji ratowniczy śmigłowiec PZL Mi-2 Plus, służący niegdyś ratownikom w Krakowie i w Tatrach.

Dostępna była także policyjna maszyna PZL-Kania z krakowskiej Sekcji Lotnictwa Policyjnego. Jest to wersja rozwojowa Mi-2 opracowana w zakładach PZL-Świdnik, wyprodukowana tylko w dziewiętnastu egzemplarzach.

Natomiast na planszach, ustawionych na wystawie, umieszczono archiwalne zdjęcia i rysunki poszczególnych wersji ratowniczych Mi-2, cywilnych i wojskowych, używanych m.in. w Tatrach i nad Bałtykiem.

Wstęp na wystawę w pięknym otoczeniu zabytkowego Dworu w Tomaszowicach był wolny.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.