20 lat Muzeum Ratownictwa w Krakowie

Muzeum Ratownictwa działa w Krakowie od 2005 roku. Powstało dzięki pasji do historii i ratownictwa ówczesnych pracowników tutejszego pogotowia ratunkowego: Andrzeja Machalicy i Łukasza Pieniążka. Od tej chwili gromadzi prezentuje eksponaty podczas wielu uroczystości w całej Polsce, jubileuszy pogotowia ratunkowego i świąt państwowych. Placówka działa w oparciu o przepisy obowiązującego na terenie Polski prawa, w szczególności Ustawy o muzeach, Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz w oparciu o Regulamin Muzeum Ratownictwa w Krakowie zatwierdzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Ratownictwa w Krakowie od blisko 20 lat przywraca pamięć o najważniejszych wydarzeniach związanych z historią ratownictwa – to właśnie w naszym mieście powstało przecież pierwsze w Polsce zawodowe pogotowie ratunkowe i pierwsza baza ratownictwa śmigłowcowego. Tę unikatową placówkę stworzyliśmy z pasji do historii i ratownictwa i jest jedyną tego typu w Polsce, dokumentującą rozwój tej dziedziny życia na przykładzie eksponatów, archiwalnych zdjęć i dokumentów.

Od kilku lat pokazujemy również losy polskiej motoryzacji i lotnictwa – dorobek polskiej myśli technicznej. W swoich zbiorach muzeum posiada ponad 120 pojazdów ratowniczych i 10 śmigłowców.

Naszym najnowszym dziełem jest projekt nazwany roboczo „Muzeum Polskich Śmigłowców”. Chcemy też, aby muzeum było miejscem edukacji dla najmłodszych, stąd organizacja różnych historyczno-edukacyjnych wystaw.

Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego zorganizowaliśmy jubileuszowe wystawy związane z historią ratownictwa w Krakowie i Małopolsce m.in. „50 lat śmigłowców Mi-2 w ratownictwie”, „130 lat pogotowia ratunkowego w Małopolsce” i „95 lat lotniczego pogotowia ratunkowego w Małopolsce”. Natomiast dzięki wsparciu Miasta Krakowa stworzyliśmy wyjątkową wystawę podczas Światowych Dni Młodzieży pt. „Zabezpieczenie wizyt papieskich w Krakowie”, którą z zaciekawieniem oglądali przybyli do Krakowa pielgrzymi, a następnie m.in. turyści odwiedzający Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Eksponaty zgromadzone w muzeum stanowią dobro narodowe. Naszą nieodpłatną pracą dbamy o te dobra, przy okazji promując ochronę naszego dziedzictwa narodowego oraz zabytków.