Ambulans Mercedes-Benz 310 RN Zasada

Wirtualne zwiedzanie – Mercedes-Benz 310 RN Zasada

W ramach wirtualnego zwiedzania prezentujemy podstawową karetkę reanimacyjną lat 1990-tych – Mercedes-Benz 310. Pojazd wyprodukowała w Głownie firma Zasada Centrum S.A. w roku 1993.

W grudniu 1994 roku karetkę poświęcił Kardynał Franciszek Macharski – Metropolita Krakowski.

Karetka służyła w Instytucie Pediatrii w Krakowie-Prokocimiu, a następnie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie (woj. małopolskie), skąd została przekazana do naszego muzeum.

Pojazd został poddany kompleksowej renowacji oraz doposażony w sprzęt ratunkowy z epoki. Oklejenie wykonała firma SOA z Wadowic.

Karetki na bazie Mercedes-Benz 310 w zabudowie firmy Sobiesław Zasada Centrum S.A. zostały zakupione centralnie przez Ministerstwo Zdrowia i porozdzielane do placówek pomocy doraźnej w całym kraju.

W zbiorach naszego muzeum znajdują się dwa egzemplarze: z Krakowa (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy) i z Lublina (Szpital MSWiA).

Pojazd – Made in Poland, był w całości składany w zakładach w Głownie, skąd odbierali je przedstawiciele kolumn transportu sanitarnego. W zespołach „R” zastąpiły wysłużone Nysy 522.